גן "טבע הדברים"

גן "טבע הדברים" מגיל 3 עד 6 שנים

העמדה הבסיסית שרואה את הילד כ'יכול', שמאמינה בו, שסומכת עליו, רק היא בונה את המורה היכול ואת ההורה היכול. ברגע שמזהים ומגדירים את הילד כיכול, מגדירים מחדש גם את כל מערכות הקשרים שלנו אתו, והן מתחזקות. הילדים היום אולי נראים כמו הילדים שהיינו, אך הם דור חדש לחלוטין. לא רק ההתפתחות הטכנולוגית קשורה לכך, הילדים הם פשוט כמו אוויר חדש וטרי. כל הדרך שבה הם מתקשרים עם המציאות, מבנה החשיבה שלהם, ארגון החלל והזמן. לכן צריך להיות לנו האומץ להבין שהעתיד כבר כאן, הילדים הם אזרחים עכשיו, ורק יד ביד נוכל להתקדם.

”ההוראה והלמידה אינן עומדות זו מול זו על שתי גדות נהר וצופות בזרימתו. עליהן לחבור ולעבוד יחדיו במסע עם זרימת הנהר. באמצעות הדו-שיח ההדדי והמתמשך ההוראה מחזקת את הלמידה ומקנה כלים ללימוד“.

שכונת טירת שלום בנס ציונה במבנה הטובל בירוק, הוקם בית חינוך עבור תושבי נס ציונה והסביבה החולמים לחינוך מסוג אחר לילדיהם.
 בית חינוך פועל זו השנה החמישית ובספטמבר תפתח לצידו החטיבה הצעירה.
 מתרגשים להזמינכם להצטרף אלינו לבניית מרחב חינוכי לגיל הרך שהוא בית.
 בית המאפשר חיבור לטבע, המזמין את הילדים לחקור ולגלות מתוך פליאה וכבוד לתהליכי הלמידה, המבוססים בוסס על פדגוגיה של הקשבה, דיאלוג, היכרות אמיתית, דמוקרטיה ובניית קהילה.
 
💚 צוות הגן מורכב משתי גננות מוסמכות, בעלות נסיון רב, מלאות תשוקה, רגישות וקשובות ללות את הילדים.
      ארגז הכלים שלהן מושפע מהחינוך הקיבוצי, רג'יו אמיליה, והחינוך הפרוגרסיבי.
💚 קבוצת הילדים בחטיבה הצעירה תהיה רב גילאית 3-6, ותאפשר  לכל ילד להשתלב ולמצוא את המקום המתאים לו.ללמוד עם ויחד עם חבריו,להשפיע ולהיות שותף. 
      פעילויות הגן יתקיימו הן כקבוצה אחת והן בקבוצות חקר קטנות.
💚 תכנית  הלימודים הינה תוכנית צומחת מתוך היכרות עם הילדים, התבוננות במשחקם ומתוך תחומי התעניינותם.
💚 נקיים דיאלוג של יחד עם בית החינוך על ידי שימוש במרחבים משותפים, חגים והיכרות עם קהילת בית הספר.
💚 נחקור ונחווה את הטבע סביבינו לאורך כל השנה. נשלב פעילות שותפת בפינת החי המטופחת והמיוחדת הנמצאת בבית החינוך.
💚 אנו רואים חשיבות גדולה בשימוש בשפה עשירה, מכבדת ונעימה הרואה את הילד כמסוגל ושותף. השיח בגן יתקיים בגובה העיניים ונשלב בו כלים מתוך התקשורת המקרבת.
בגן נקפיד על ספרות ילדים ושירה איכותיים.

הצוות שלנו

מנהלת גן וגננת- חנה

חנה פיימן נולדה בארגנטינה ועלתה לארץ בגיל 16 .היא סיימה תואר ראשון בחינוך יצירתי לגיל הרך בסמינר הקיבוצים ותואר שני במחקר אלטרנטיבות בחיניך באוניברסיטת חיפה. חנה עבדה כגננת בגנים ציבוריים בפיקוח משרד החינוך במשך חמש שנים. לאחר חוויה משנה חיים שעברה בעת ביקורה ברג'יו אמיליה, היא החלה לבחון איך היא יכולה לממש את הגישה בעבודתה בישראל. חנה רואה את עצמה כחוקרת חינוך המתעניינת להבין איך ילדים חושבים ומלווה אותם בתהליך הלמידה. לחנה חשוב לרקום איתם קשרים אותנטיים המבוססים על הקשבה והבנה הדדית. חנה מתפעלת מהטבע, אוהבת להתלכלך, לטייל, לרקוד ולאכול מטעמים. חנה הובילה את הקבוצה הבוגרת של גן וונדר בתל אביב במסעם לקראת בית הספר היסודי. אמא לשני ילדים.

מנהלת גן וגננת - אביטל

אביטל נוי, בהכשרתה גננת לחינוך מיוחד ורגיל לגיל הרך, בוגרת מכללת לוינסקי לחינוך. נשואה לאיתן, אמא לשחר ולרתם. מתגוררת בכרמי יוסף ובת קיבוץ רביבים. הפעילות והעשייה החינוכית מלוות אותי לאורך כל חיי, הן בעבודה במסגרות החינוך בקיבוץ, בצבא, בגני החינוך המיוחד, עם ילדים בסיכון, בגנים פרטיים ובגני מעורבות הורים. בעבודתי עם ילדים אני אוהבת לשלב ספרות ילדים, מוסיקה, טבע, משחק, ופעילות של חקר והתנסות. אני אוהבת לשלב כלים מהחינוך הקיבוצי,מהחינוך המונטסורי ומאמינה מאוד בתקשורת מקרבת. אני מאמינה כי ילד הגדל בסביבה מכבדת, תומכת, אוהבת ומכילה יוכל לצמוח ולהיות אדם הקשוב לסביבתו, יוצר, חוקר, ואוהב.

נועה- אשת צוות

נועה, אני בת 24 וגרה בראשון לציון יחד עם הבן זוג שלי. סטודנטית לרפואה סינית בתל אביב. בזמני הפנוי מגדלת מלא מלא צמחים ומכינה אוכל צמחוני טעים. מתחילה שנה שנייה בגן טבע הדברים ומתרגשת מאוד.

אופק - גננת

אופק תמיר בת 25, מתגוררת בראשל"צ. אני בסיומו של התואר בחינוך לגיל הרך. בשנה שעברה נהלתי כחצי שנה גן ילדים,שם שלבתי את גישתי החינוכית בה אני רואה את הילד במרכז ואת הצורך לטפח כל ילד וילדה על פי דרכם . התגוררתי כחצי שנה בגרמניה שם הייתי בחילופי סטודנטים ולמדתי את שיטת החינוך של גן יער. הייתי חלק מהצוות החינוכי ולמדתי את ערכי הגן הירוק, וכיצד ניתן בגיל הגן לעודד ילדים לטיפוח ושמירה על הסביבה. הטבע הוא כלי שמאוד עזר לי להגיע לילדים כמו דרך האדמה,יצירות מהטבע,טיולים ועוד. עוד בילדותי ידעתי כי אהיה אשת חינוך ותמיד קיוותי ללכת בדרך שבה עצבתי לי ואכן אני מצליחה להגשים אותה בגן טבע הדברים. אני שמחה ומאושרת להצטרף לגננות ולצוות ולהיות חלק ממערך החינוך בגן

לירז - אשת צוות

לירז אקוה, בת 23 גרה בראשון לציון לומדת צורפות- עיצוב וייצור תכשיטים בעבודת יד, מסיימת לימודי NLP. החיבור שלי לילדים הוא טבעי, מרגישה איתם בנוח ונהנת מכל רגע של משחק או למידה ביחד איתם.

קצת מהפעילות בגן

שאלות ותשובות

לוח פעילות בגן הוא דומה ללוח עבודה במועדון של הבית ספר ונמשך עד השבוע הראשון של אוגוסט. הצוות הוא אותו צוות במהלך כל השנה, ואין אצלינו הפרדה בין הפעילות הרגילה לבין קייטנות או צהרון.
אנחנו מאמינים שרב גילאיות היא ערך, גם לצעירים שלומדים מהבוגרים יותר וגם מהבוגרים שיש להם הזדמנות להוביל, לעזור ולגלות אמפתיה כלפי הצעירים יותר. הפעילות בגן מאוד דינמית ולפי הצרכים של הקבוצה. אנחנו עובדים בקבוצות קטנות לפעמים לפי תחומי עיניין ולפעמים לפי גיל. השנה החלטנו לחלק את הקבוצה לשתיים וחלק גדול מהזמן עובדים בשתי קבוצות. 
כל ילד מתפתח בקצב שלו, אז מבחינתינו הקריטריון לקבוע קבוצה הוא לא רק הגיל אלה גם ההתפתחות שלו בתחומים שונים. ילד שהוא צעיר בגילו, ועדיין צריך הרבה תיווך המקום הרגשי יכול להיות מאוד חזק במקום הקוגנטיבי או הפוך. ילדים שהם מאוד עצמאית ומאוד חברותיים אולי יהיה להם קשה בתחום אחר. רב גיליאות מאפשרת לילדים תנועה, לפעמים הם מובילים ולפעמים מובלים.

חצר שלנו היא חצר גרוטאות. הרעיון מבוסס על חצר גרוטאות קיבוצית, שרואה את הילד כמסוגל ובעל יכולת. הילדים בודקים את הגבולות של הגוף שלהם ולומדים להיזהר. הצוות נמצא שם כל הזמן לצורך בטיחות ותיווך.

הילדים בגן טבע הדברים מאוד עצמאיים, ולומדים שהם חופשים לבחור בהמון דברים- כל עוד זה לא פוגע במישהו אחר או בחפצים. בגן שלנו אנחנו מאמינים בשיח פתוח, בין הילדים, הצוות וההורים.